خطای ناپایداری در اپنسیس OpenSees

خطای ناپایداری چیست؟

خطای ناپایداری یکی از خطاهای رایج مدل سازی و تحلیل سازه ها در اپنسیس است و بسیاری از کاربران اپنسیس آن مواجه آن را تجربه می کنند. خطای ناپایداری مدل OpenSees بعد از انجام تحلیل eigen، تحلیل ثقلی و یا سایر تحلیل ها خود را نشان می دهد. به عبارت دیگر اگر مدل ناپایدار باشد اما تحلیلی روی سازه انجام نشود، این خطا بروز پیدا نمی کند.

پیغام خطا

در اثر ناپایداری مدل های اپنسیس ممکن است زمان تناوبی که از سازه دریافت می کنیم نجومی شود! همچنین بخشی از پیغام هایی که در اثر این خطا ممکن است ظاهر شود به صورت زیر است:

solve() - aii < 0 (i, aii): (0,0)

پیغام دیگری که هنگام وقوع ناپایداری ممکن است روی کنسول نمایش داده شود به صورت زیر است:

matrix singular U(i,i) = 0

همانگونه که از متن پیام مبنی بر سینگولار بودن ماتریس مشخص است، OpenSees قادر به حل دستگاه معادلات نبوده و تحلیل انجام نشده است.

راه حل رفع ناپایداری

در اغلب موارد این خطای ناپایدری مدل ها در OpenSees با بررسی به موارد زیر قابل حل است:

1. علت این خطا ممکن است وجود یک گره آزاد در سازه باشد. توجه داشته باشید که تمام گره هایی که در اپنسیس مدل می کنید باید به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به سازه متصل باشند (از طریق المان ها و …). گره ها را به دقت بررسی کنید و در صورتی که گره آزادی دارید که هیچ قیدی ندارد آن را حذف یا مقید کنید.

2. به شرایط مرزی سازه در اپنسیس توجه کنید. آیا پای ستون ها را مقید کرده اید؟ آزاد بودن تکیه گاه ها از عوامل بروز این خطاست.

3. شرایط سازه را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که همه اعضا از نظر تحلیل سازه ها پایدار باشند. مثلا سه مفصل در یک راستا نداشته باشید (احتمالا این مورد را از دوره کارشناسی به یاد می آورید).

4. دو انتهای المان truss به صورت مفصلی عمل می کند. برای بررسی نکته قبل، این مسئله را در نظر داشته باشید. به عنوان مثل اگر یک مهاربند را با دو المان truss مدل کنید می توانید انتظار مواجهه با این خطا را داشته باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *